Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Roztavená cívka statoru

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24061

  • JirkaD
  • Avatar uživatele JirkaD
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 9
  • Karma: 0
Ahoj,
loni na podzim jsem si pořídil Biga a je super. Až teď jsem se dostal k tomu, že jsem se pustil do základní údržby a napínal vyvažovací řetízek (znáte to - celou zimu si říkám, že mám dost času a pak se válím v garáži, když je krásně a všichni už jezdí). Při rozdělání levého víka jsem zjistil, že mám částečně zapečenou cívku na statoru nebo jak se ten bazmek jmenuje, viz foto.

Protože Drobek jezdil na podzim bez problémů, tak nevím, kdy to vzniklo ani jak je to tam dlouho. Tak se chci zeptat, čím se to může projevovat a jestli je nutné to měnit hned (např. abych zabránil nějakým dalším škodám). Jak jsem psal, do teď jezdil bez problému.

Pokud bych to měnil, dá se to někde koupit neorigo nebo nechat nějak repasovat? Koukal jsem na partsdepot a málem jsem dostal infarkt - 22 tisíc je palba neuvěřitelná.
Dík za rady.

Příloha IMG_1755.JPG nebyla nalezena.

Přílohy:
Poslední úprava: 7 roků 11 měsíců zpět od JirkaD.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24063

  • Tombus
  • Avatar uživatele Tombus
  • OFFLINE
  • Inventář fóra
  • Příspěvky: 1801
  • Obdržená poděkování 120
  • Karma: 183
dá se to repasovat, dá se to koupit starří tak kolem 2tis., nejdřív to proměř kolik má odpor, jsou tu někde parametry, když to nahodíš, proměř, kolik dobíjí Voltů. Moc bych neotálel, múže to přestat dobíjet a vypálit to CDI...

Obrázek zmenši na odkaz (místo VLOŽIT tak ODESLAT) a témata už tady k tom jsou...
Bahno není nepřítel, je to jen začátek cesty...
Poslední úprava: 7 roků 11 měsíců zpět od Tombus.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24064

  • Vasek_DR
  • Avatar uživatele Vasek_DR
  • OFFLINE
  • Inventář fóra
  • Příspěvky: 2153
  • Obdržená poděkování 78
  • Karma: 176
Pokud máš na Bigu nějaké doplňky,přídavná světla a vyhřívání,tak při převinutí cívek se domluv o možnosti zesílení(zvýšení výkonu alternátoru).
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24065

  • Gek
  • Avatar uživatele Gek
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Srdcem stále Bigař.
  • Příspěvky: 1931
  • Obdržená poděkování 64
  • Karma: 182
Kdybys chvilku hledal, třeba i v Elektrika, našel bys toho dost, kde by se dalo pokračovat a nezakládat nové téma. Třeba bys našel tohle. Protože pak máme např. témat Karburátor v sekci Motor celkem deset, slovy 10. Tak to jen k pořádku zde.
A teď ti odpovím. I ve fotkách bys našel (tam se to ale hledá špatně ) opravené cívky. Pokud vím, jezdí dodnes.
Dále se dá použít IGNITECH. O tom se dočteš třeba tady.

Za zmizelý obrázek se omlouvám. To bylo nedopatření. Dej ho sem prosím znovu a nedávej Vložit. Jak píše Tombus. Pak bude malý odkaz pod tvou zprávou. A je to lepší.
Lepší je být v šest doma, než o půl šesté v márnici. :o)
A pamatujte !!! Festina lente !!!
Poslední úprava: 7 roků 11 měsíců zpět od Gek.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24077

  • JirkaD
  • Avatar uživatele JirkaD
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 9
  • Karma: 0
OK, díky za odpovědi. Omlouvám se, že jsem duplikoval témata, ale nějak mě nenapadlo to hledat v elektrice (vážně nevím proč, asi už na mě bylo pozdě), ale prošel jsem celou sekci motor a tam to nenašel. A vyhledávání slov jako zapečený nebo spálený taky nevedlo k výsledku (a cívka mě nenapadlo - jak říkám, měl jsem nějakou slabší chvilku).

Když shrnu řešení, tak můžu buď koupit nový (resp. z druhé ruky), nechat převinout nebo koupit to CDI Ignitech.

Co byste vybrali a proč? Na kolik zhruba vyjde to převinutí? Vyhřívání mám a přídavná světla už čekají na montáž.. Dík.
Poslední úprava: 7 roků 11 měsíců zpět od JirkaD.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24078

  • JirkaD
  • Avatar uživatele JirkaD
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 9
  • Karma: 0
A ještě jedna otázka. A prosím nekamenujte mě, jestli je úplně blbá. Ale jak se převinutím startovací cívky může změnit výkon alternátoru?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24079

  • Vasek_DR
  • Avatar uživatele Vasek_DR
  • OFFLINE
  • Inventář fóra
  • Příspěvky: 2153
  • Obdržená poděkování 78
  • Karma: 176
Zvýší se jeho výkon viz,Ohmův zákon.Musíš to domluvit s panem nebo paní co Ti to bude dělat,ty přesně vědi z jakého drátu a kolik závitů musej namotat aby Ti z 16Amperového alternátoru udělali silnější třeba 20-25Amper.Kdysi se s tím někdo zabýval u Bigů v Německu.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24080

  • Gek
  • Avatar uživatele Gek
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Srdcem stále Bigař.
  • Příspěvky: 1931
  • Obdržená poděkování 64
  • Karma: 182
Jak jsem už napsal, jezdil jsem s převinutou cívkou hodně let. Přesto bych asi řešil nákup Ignitech. Je to prostě tutovka. Spálená cívka zůstane kde je a proud dodává Ignitech někde z palubovky. Totiž existuje riziko, že až budeš napínat řetízek, necháš vyvěšené kabely, nebo pověsíš víko na drát ( tak by to mělo být ) a ono ti spadne, až se ti smekne klíč a loktem jebneš do víka, prostě kabely tím trpí. Myslím si, že toto je jedna z hlavních příčin zkratování a tím spálení cívky. Při viseu se naždíme a za jízdy se dodělá. Takhle jsem skončil v Litomyšli. Tam jsem dojel a už jsem neodjel. Motor točil, ale nic jiného. Zpátky z výletu se jelo po pár hodinách v dodávce. A to jsem byl jen jak se říká "kolem komína". Nutno podotknout, že to bylo pár desítek kilometrů po řetízkách. Jenže tehdy jsem o Ignitechu nevěděl, nebo ještě nebyl. Nevím. Převinutí stálo tehdy 800 korun.
Sakriš, já mám i přes svůj věk dobrou paměť. :silly: :woohoo:

Takže tím jsem ti v podstatě odpověděl na tvou otázku.
Lepší je být v šest doma, než o půl šesté v márnici. :o)
A pamatujte !!! Festina lente !!!
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24081

  • JirkaD
  • Avatar uživatele JirkaD
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 9
  • Karma: 0
Ok, tak asi půjdu do toho Ignitech. Jen mě trochu to mate. Ignitech můžu dát, ikdyž mám cívky úplně v čudu. Start se provede přes něj z baterky. Po tud ok. Ale odkud se pak dobíjí baterie? Já myslel, že i to jde z té cívky. Nebo je někde namotaná ještě jedna? Jak říkám, moc se v tom nevyznám, ale chtěl bych.. :blush:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24083

  • Gek
  • Avatar uživatele Gek
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Srdcem stále Bigař.
  • Příspěvky: 1931
  • Obdržená poděkování 64
  • Karma: 182
Vysvětlit to neumím. Vím jen, že zapojíš Ignitech, nebo si ho necháš zapojit a vše jede jak má. Tyhle cívky nedobíjí, ty jsou startovací. Zůstanou kde jsou a jak jsou.
Až sem nakoukne třeba Jardas, tak ti to napíše. Jezdil s Ignitech dlouhé roky.

Ignitech

Pro tebe je asi toto nebo programovatelné.
Jistě by ti poradili, kdybys tam zavolal, nebo i zde se někdo najde.
Lepší je být v šest doma, než o půl šesté v márnici. :o)
A pamatujte !!! Festina lente !!!
Poslední úprava: 7 roků 11 měsíců zpět od Gek.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24086

  • Láslo
  • Avatar uživatele Láslo
  • OFFLINE
  • Starší pisálek
  • Na moje ledviny nikdo nečeká
  • Příspěvky: 288
  • Obdržená poděkování 14
  • Karma: 2
Zavolat tam nejde. Komunikují pouze přes email. Makaji a nemají čas vykecavat. Ale nejdi si tady na fóru kolonku ignitech a tam se dočteš fakt všechno. Hledat!!!!!
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24087

  • Max
  • Avatar uživatele Max
  • OFFLINE
  • Mladší pisálek
  • Příspěvky: 139
  • Obdržená poděkování 3
  • Karma: 154
Pro JirkaD.
Napiš mi soukromou zprávu, nebo rovnou zavolej, bo jezdím
ignitech roky a dám ti info.
Max
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24108

  • JirkaD
  • Avatar uživatele JirkaD
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 9
  • Karma: 0
Díky všem. Tak už jsem napsal do Ignitechu. Pokud narazím na nějaký problém s montáží, tak se MAxi určitě ozvu, dík.

A jen se vrátím k té mé otázce. Kde je teda ta "pravá" cívka alternátoru, která dobíjí baterii? :huh:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24109

  • Vasek_DR
  • Avatar uživatele Vasek_DR
  • OFFLINE
  • Inventář fóra
  • Příspěvky: 2153
  • Obdržená poděkování 78
  • Karma: 176
Ani pravá ani levá.Alternátor se skládá z patnácti malých cívek zapojených do hvězdy.Spodní dvě větší cívky slouží pro zapalování.Jejich zničení dokáže právě Ignitech obejít .,které to jsou ty na alternátor poznáš že od nich jdou tři žluté vodiče s neregulovaným napětím až 70 V

FOTO
Poslední úprava: 7 roků 11 měsíců zpět od Vasek_DR.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Roztavená cívka statoru 7 roků 11 měsíců zpět #24121

  • JirkaD
  • Avatar uživatele JirkaD
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 9
  • Karma: 0
Aha, tak teď už mi to konečně dává smysl. Super. Dík.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Vygenerováno za 0.318 sekund