Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Kubištova cesta na sever

Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15036

  • Gek
  • Avatar uživatele Gek
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Srdcem stále Bigař.
  • Příspěvky: 1931
  • Obdržená poděkování 64
  • Karma: 182
Tady probírejte Kubištovu cestu. Třeba pomůže i někomu jinému.
Lepší je být v šest doma, než o půl šesté v márnici. :o)
A pamatujte !!! Festina lente !!!
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15039

  • Kubišta
  • Avatar uživatele Kubišta
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 11
  • Karma: 8
Tak pánové už jsem tu, můžu psát. Tudíž cpěte do mě informace ohledně cesty na sever, pokud jste tam někdo byl, chtěl byste být, nebo právě jste. Jak psal Přema, na severu byl nedávno, takže informace budou. Jo díky Geku za založení Kubištovy cesty na sever, snad bude užitečná nejen pro nás, ale i další maniaky co se hodlaj pustit na Bigovi a nejen na něm takhle hore.
Takže otázka první - co nocování, jak jste to kdo prováděli? Chatky, stan, krmelec či mostovka?? :D - zaháním to záměrně do extrému, ale nejsem moc náročnej, stačí když neležím na ostrým kameni, jinak je mi to vcelku jedno. Jak to popřípadě vycházelo cenově a jaká byla dostupnost ubytování v případě nějakého pozního příjezdu. Co vstřícnost lidí co se týká stavby stanu na soukromém pozemku? To jsou všecko detaily, které si myslím stojí za to zmínit a nebo probrat. Za každou informaci jsem předem rád a budu rád, když si to budou lidi moct přečíst.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15040

  • Prema
  • Avatar uživatele Prema
  • OFFLINE
  • Přispěvatel
  • Příspěvky: 988
  • Obdržená poděkování 22
  • Karma: 165
Geku díky za vlákno, příště budem rychlejší ;)

Myslím, že své postřehy zde rádi přednesou i Sáďovci a Šlerin s Marťou.

Pro mě to bylo rychle za sebou a pokaždé jinak, takže první etapa Pobaltí. Pět motocyklů, pět jezdců sólo bez bab. Pánská jízda, takže spaní i jízda trošku víc na "hulváta" :laugh: Navíc tenhle "východní sever" dle mého názoru nabízel i tak nějak víc možností kde se vrtnout a trošku schovat před zraky domorodců. Takže když jsme byli hodně mokrý, tak asi dvakrát kemp s nějakou chatou a když ne, tak venku stany. A když jsme spali u domorodého rybáře v Litvě, tak nás hostil a opíjel až do rána, takže vše v pohodě ;)

Ten "západní sever" dle mého názoru nenabízel, ač je to povolené tolik míst k volnému táboření. Každý kousek země je tam obhospodařený a tam kde ne, bylo osm stupňů se sněhem a deštěm :laugh: Tu volnou chatu k přespání jsem neviděl ani jednu, u silnice jsou sice značky s nakreslenou chatou, ale to je klasicky k pronájmu jako penzion. Nicméně kemp je na každém rohu a chata v něm vyjde tolik co tři stany pro dva. Navíc nikde neřeší kolik v chatě spí lidí, takže jsme se střídali po dvou na karimatkách na podlaze. Pozdní příjezd taky nikdo neřeší a ubytovávali jsme se i po deváté večer a v pohodě. Navíc je tam do půlnoci světlo :laugh:
Vstřícnost lidí při ubytování na vlastním pozemku jsme vyzkoušeli jen jednou, ale díky Šlerinovo Martě jsme neměli problém. všechno pěkně vypovídala a bylo domluveno.
Jinak to bydlení tam opravdu není laciný a v průměru přepočítáno na naše vyšla jedna noc dvojici na cca600-700 kč.
Kdo jednou přísahal lásku dvěma kolům, neváhá podělit se s nimi o nejlepší léta svého života.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15041

  • Kubišta
  • Avatar uživatele Kubišta
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 11
  • Karma: 8
déšť naštve, sníh nasere, hlavně když se v něm musí jet. Já měl vždycky štěstí, že se nám velký pršení vyhnulo a když už jsme mokli, tak maximálně dvacet minut májovým tempem. Každopádně nepromoky už s sebou vozím nějakej týden a zatím krom jejich testování jsem je nikdy ,,naostro´´ nepoužil. Nepromok jsem sháněl dlouho a nakonec se podařilo sehnat za hubičku goretex - bunda kalhoty. Ještě jsem máti zaúkoloval ušitím návleků na boty, jelikož se při jízdě dostává dost vody na boty a spodní část kalhot. Ještě jsem nesháněl nějaký návleky na rukavice, ale z dosavadního ježdění a testovacího ježdění za ukrutnýho deště mi rukavice nemokly - prostě se nesmí zastavit a proud vzduchu už se postará o zbytek. Hadry neřeším, prostě něco teplýho a suchýho na převlečení atd. Každej jsme byli na výletě a tak už za ta léta asi všichni víme co potřebujeme. Rtěnky a šminky sháním až na místě na místních poběhlicích :D. Ted jsem si ještě pořídil loďák abych mohl oblečení a spacák nacpat sem, protože to pršení nás fakt asi nemine a jelikož mám boční bágly z textilu, tak se mi oblečení nechce zase balit do igelitek aby to nemoklo. Tam letos přijde drobné nářadí a věci jako hrnek,ešus atd. Nějaký vychytávky ohledně vaření??
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15042

  • Prema
  • Avatar uživatele Prema
  • OFFLINE
  • Přispěvatel
  • Příspěvky: 988
  • Obdržená poděkování 22
  • Karma: 165
Mokli jsme každý den, krom pěší tůry na Preikestolen. Hadry mám kvalitní, ale je lepší mít nepromok, kterej nakopeš na noc pod motorku, než cpát před spaním do stanu mokrý hadry. Návleky na boty určitě super věc, s rukavicema souhlasím s Tebou, do deště mám lehký "hadráky" a hefty na jedničku. Převleky jasný, rtěnky holky ani neměli. Loďák výbornej, kupoval jsem před odjezdem novej "vodáckej" (větší pro dva lidi) 80 litrů :laugh: od Villa tady ze stránek, je SUPER a tímto mu za něj děkuji, nepustil ani kapku :)
Ohledně vaření snad jedině závětří na hořák a hodně jídla s sebou. V jednom místě byl chleba v přepočtu i za 140 Kč :blink: :laugh:
Ale třeba v Bergenu jsme neodolali vyhlášenému rybímu trhu a dali jsme si lososa, krevety, velrybu a jako pozornost kuchyně jsme dostali nějaký humry, nebo co to bylo :cheer: Podotýkám, že né v restauraci, ale přímo u stánku na ulici, v hospě by jsme asi ještě teď odpracovávali útratu :side:
Kdo jednou přísahal lásku dvěma kolům, neváhá podělit se s nimi o nejlepší léta svého života.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15049

  • Sabaj750
  • Avatar uživatele Sabaj750
  • OFFLINE
  • Přispěvatel
  • Příspěvky: 812
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 155
Objet celou Skandinávii přes Finsko a Norskem domů,se asi za 14dní nestihne.Odhadem to bude tak 7500km.Spoustu času zaberou trajekty a letět deně 800km?no nevim nevim.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15051

  • Prema
  • Avatar uživatele Prema
  • OFFLINE
  • Přispěvatel
  • Příspěvky: 988
  • Obdržená poděkování 22
  • Karma: 165
Já si to právě taky myslím. Plus ještě to Pobaltí k tomu. Navíc ve Skandinávii je skoro všude osmdesátka a dovolím si říct, že ji vzhledem k velmi vysokým pokutám většina řidičů opravdu dodržuje.
Myslím, že těch čtrnáct dní je málo i na samotný Norsko. Ale záleží, jak to kdo pojme. Já si rád zastavím, pofotím, na pěkným místě posedím, udělám si v klidu jídlo a tak.
My jeli západní část Norska přes fjordy a bylo to krásný. Ta příroda tam je prostě úžasná.
Z nejsevernějšího místa naší trasy to bylo ještě tisíc kiláků teprve k polárnímu kruhu, takže minimálně dva až tři dny cesty naším tempem jenom tam a to vůbec nemluvím o Nordkapu, ale jak říkám, záleží na každým, jakým stylem to chce jet.
Kdo jednou přísahal lásku dvěma kolům, neváhá podělit se s nimi o nejlepší léta svého života.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15053

  • Vasek_DR
  • Avatar uživatele Vasek_DR
  • OFFLINE
  • Inventář fóra
  • Příspěvky: 2153
  • Obdržená poděkování 78
  • Karma: 176
Jo,jo přesně tak,taky mi nedělá problém ujet 600-800km za den ,ale jen tak při přesunech.Pokud,ale plánuješ ještě z Nordkapu jet přes Oulu dolů do Helsinek a trajektem do Talinu,pak celý pobaltí ,přes nekonečné Polsko to bych viděl minimálně na tři týdny bez toho že se někde na den nebo dva zasekneš.Ten denní limit to chce plánovat na 300km a po třech týdnech toho má vždy někdo z spolucestujicích až na vrch.
Příští měsíc tam odjíždí soused s obytňákem,tak jsme plánovali trasu,zajímavá místa, jede na čtyři týdny plánuje příležitostný rybolov.
S těmi návleky na boty případně i ruce děláš velmi dobře.My i když máme Goratexové oblečení přesto když vyjiždíme do počasí že od rána prší,tak navlékáme nepromoky,protože jak píše Přema oblečení i když nepromokne,tak je mokré a pokud není kde sušit,tak jseš jak cirkusový stan,nic příjemného v teplotách do 15°C s vyhlídkou dalšího mizerného počasí.
Přeji Ti na cestě plno krásných zážitků a nastuduj rychlostní limity ,protože Policije severských států je opravdu nekompromisní.Jak píše Přema a pokuty velmi vysoké.Pozor měřej i za velmi hnusného počasí a na místech kde bys je u nás nikdy nečekal.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15061

  • Kubišta
  • Avatar uživatele Kubišta
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 11
  • Karma: 8
Tak už jsme to pánové museli kvůli kolegovi krapet zkrátit, ale i tak se povozíme dost. Díky za další info, jen se ještě chci zeptat, jak je to s placením dálnice, různá mýta, která nás mohou kde potkat? Kolik vás vyšel trajekt, kolik třeba i to různé ubytování? Co zhruba vycházej pohonné hmoty. Jakési informace mám, ale chci je ještě porovnat s vašimi zkušenostmi.Jo a taky na kolik vás to celý vyšlo.

Ještě jedna věc - co reflexní vesty, nebo i obaly na přilbu,které jsou v některých zemích povinnou výbavou??
Díky za další odpovědi
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15062

  • Gek
  • Avatar uživatele Gek
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Srdcem stále Bigař.
  • Příspěvky: 1931
  • Obdržená poděkování 64
  • Karma: 182
Koukni se SEM Vybereš si místo a pročti si to. Bývá tam hodně zajímavých informací.
Lepší je být v šest doma, než o půl šesté v márnici. :o)
A pamatujte !!! Festina lente !!!
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15063

  • Kubišta
  • Avatar uživatele Kubišta
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 11
  • Karma: 8
Paráda, díky. Ještě šéfuju nějakou navigačku. Musím to taky otestovat, ale co se mi osobně osvědčilo nejvíc, tak je klasická papírová mapa, kde si člověk může listovat a dívat se po kraji kde co je a jak se bude po trase pohybovat, narozdíl od navigace, kde celej den koukáš jen na čáru a šipky :). Takže to nejspíš budu kombinovat
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15064

  • Sabaj750
  • Avatar uživatele Sabaj750
  • OFFLINE
  • Přispěvatel
  • Příspěvky: 812
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 155
Trajekty máš tady- www.aferry.cz/trajekty_do_Norsko.htm .Dálnice se na moto nikde neplatí a u pumpy při tankování se ti budou protáčet i panenky.Je třeba si uvědomit,že Norsko je vlastně nejdražší stát na světě,takže budeš-li se držet hodně při zemi,tak počítej že na ten vejlet budeš potřebovat baj voko třicet litrů.Platit se dá kartama a je dobrý mít obě,jak debitní(či jak se to jmenuje),tak kreditní.Dobře si prohlídni ceník pokut.To,že nikde neuvidíš policajta ještě neznamená,že oni o tobě nevědí.Na rozdíl od našeho CRV ten evropský funguje,takže ti třebas po půl roce přijde fotka z Londýna i se sumou,kterou máš poslat.Osobně bych na motorce jel pouze jihozápad Norska,kde je to nejzajímavější a za ty dva týdny se toho dá vidět relativně dost.Tak ti přeju šťastnou cestu a na moři vlnky jak na Tálinským rybníce. ;)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15065

  • Kubišta
  • Avatar uživatele Kubišta
  • OFFLINE
  • Začátečník
  • Příspěvky: 11
  • Karma: 8
No když vidím tu mapu, tak mě prdel bolí už teď a to jsem zrovna do práce musel dneska autem :( - trajekty mám zjištěný, to je v pohodě. Asi to s hochama budu muset probrat ještě jednou v putyce, protože je to fakt masakr dát Nordkapp a zpět za 14 dní. Ty pokuty se mi platit nechce a hlavně když už se táhnu takovej kus od baráku, tak chci něco vidět a ne jen sedět od rána do večera na motorce, to můžu jezdit tady. Kdyby vás pánové ještě cokoliv co tu nebylo zmíněno a stojí to za to napadlo, pište to sem ať to ještě můžeme konzultovat. Je dobrý být připraven a pak už si jen užívat tu jízdu a krajinu.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15066

  • Prema
  • Avatar uživatele Prema
  • OFFLINE
  • Přispěvatel
  • Příspěvky: 988
  • Obdržená poděkování 22
  • Karma: 165
Ahoj všem, pár odpovědí a mých postřehů:

Dálnice moto zdarma, jinak automatické mýtné brány nejen na dálnici. Nikde jsem ale neviděl, že by motorky měli platit. Platil se most ze Švédska do Dánska, vnitrotrajekty v Norsku, ve Švédsku ne a velký trajekty. Tam ale záleží na společnosti, protože co jsem si našel tady na různých webech ceny, tak jsme pak platili o půlku míň a byli tam rychleji.
Litr benzínu v průměru padesát korun českých.
Vesty vozím pořád a všude, o těch obalech jsem nikdy neslyšel a vlastně ani nevím co máš na mysli.
Navigoval jsem kombinací papírové mapy a TomTomu, myslím, že bez problému i s kocháním.
S kartama Visa elektron a Maestro nebyl problém a jde s nima platit nákup, benzin, kemp a čtečku má i hlídač parkoviště i štíplístek na vnitrotrajektu, prostě super. S výběrem cesty naprosto souhlasím se Sabajem, i když se do Norska jednou vrátím a sjedu i ten vršek. Ale čtrnáct dní je fakt málo a je dobře, že nad tím ještě posedíte.
No a k otázce celkových financí asi takhle. Ve dvou, dvě noci venku, jinak kemp ve stanu nebo společné chatce, cca 27.
Kdybych si odpustil zmrzliny (ks 100 Kč) Coca Colu(0.5l 100 kč) a suvenýry, tak možná 24.
Ale je to dovolená, ne vojenské cvičení ;)
Kdo jednou přísahal lásku dvěma kolům, neváhá podělit se s nimi o nejlepší léta svého života.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Odp.:Kubištova cesta na sever 11 roků 9 měsíců zpět #15068

  • Béďa
  • Avatar uživatele Béďa
  • OFFLINE
  • Přispěvatel
  • DR BIG 800, XT660Z Ténére, . . R 1200 GSA
  • Příspěvky: 910
  • Obdržená poděkování 34
  • Karma: 154
Přemo...super fotky más na rajceti...hned bych se pridal, ale asi bych zavaril tu moji jednobuch mrdku:angry: ....a upadla by mi asi prcinka :side:

super cesta hoši :)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Vygenerováno za 0.324 sekund